MMA Schedule For This Wild Week (4/19 – 4/25)

0
315
MMA Schedule

With MMA continuing to grow worldwide, it can be hard at times to keep up with every promotion putting on events without an MMA Schedule. That is why we will be releasing our weekly MMA schedule to make sure that you are ready for another wild week of Mixed Martial Arts!

ONE on TNT 3

When: Wednesday, April 21st @ 8:30 pm ET
Where: Singapore Indoor Stadium
How To Watch: TNT

Fight Card

  • John Lineker (33-9) vs.  Troy Worthen (7-1) @ 145 lbs.
  • Yuya Wakamatsu (13-4) vs.  Reece McLaren (14-7) @ 135 lbs.
  • Nieky Holzken  vs.  Wayne Parr @ 178 lbs.Muay Thai Fight
  • Marat Gafurov (18-3) vs.  Rae Yoon Ok (13-3) @ 170 lbs.
  • Ryuto Sawada (14-5-1) vs.  Li Tao Miao (5-3) @ 125 lbs.

ACA 112

  • When: Friday, April 23rd @ 10am ET
  • Where: Falcon Club Arena in Minsk, Belarus
  • How To Watch: https://www.aca-mma.com

Fight Card

  • Tony Johnson Jr. (14-5-1) vs.  Dmitry Poberezhets (26-5-1) @ 265 lbs.Heavyweight Championship Fight
  • Vítězslav Rajnoch (9-3) vs.  Artiom Damkovsky (23-13) @ 155 lbs.
  • Raul Tutarauli (26-5) vs.  Aurel Pîrtea (22-11) @ 155 lbs.
  • Daniel James (10-5-1) vs.  Daniel Omielańczuk (24-10-1) @ 265 lbs.
  • Piotr Strus (15-6-2) vs.  Rafał Haratyk (13-4-2) @ 185 lbs.
  • Michal Martínek (8-2) vs.  Tomas Pakutinskas (19-13-3) @ 265 lbs.
  • Levan Makashvili (17-4-1) vs.  Elismar Lima (24-7) @ 155 lbs.
  • Vladislav Yankovskiy (6-0) vs.  Maziar Elhamivarmezani (3-1) @ 185 lbs.
  • Azamat Bekoev (11-2) vs.  Chris Honeycutt (12-3) @ 185 lbs.
  • Karol Celiński (18-9-1) vs.  Dmitriy Mikutsa (10-6) @ 205 lbs.
  • Dmitriy Parubchenko (14-2) vs.  Tihomir Blagovestov (6-1) @ 145 lbs.
  • Carlos Eduardo (19-7) vs.  Goran Reljić (19-9) @ 185 lbs.
  • Mikael Silander (20-7) vs.  Bidzina Gavasheshvili (7-2) @ 125 lbs.
  • Alexander Kovalev (8-0) vs.  Markus Rytohonka (7-3-1) @ 145 lbs.

PFL 2021 #1

When: Friday, April 23rd @ 5:30pm ET
Where: Ocean Casino Resort in Atlantic City, New Jersey
How To Watch: Prelims on ESPN+ / Main Card on ESPN 2

Fight Card

  • Anthony Pettis (24-10) vs.  Clay Collard (18-8) @ 155 lbs.
  • Natan Schulte (20-3-1) vs.  Marcin Held (26-7) @ 155 lbs.
  • Movlid Khaybulaev (15-0-1) vs.  Lazar Stojadinovic (14-7) @ 145 lbs.
  • Lance Palmer (22-3) vs.  Bubba Jenkins (14-4) @ 145 lbs.
  • Brendan Loughnane (19-3) vs.  Sheymon Moraes (11-4) @ 145 lbs.
  • Joilton Lutterbach (34-8) vs.  Raush Manfio (11-3) @ 155 lbs.
  • Akhmet Aliev (19-6) vs.  Mikhail Odintsov (18-2) @ 155 lbs.
  • Chris Wade (17-6) vs.  Anthony Dizy (13-3) @ 145 lbs.
  • Sung Bin Jo (9-1) vs.  Tyler Diamond (11-1) @ 145 lbs.
  • Loik Radzhabov (13-2-1) vs.  Alex Martinez (7-0) @ 155 lbs.

LFA 105

When: Friday, April 23rd @ 9 pm ET
Where: Grand Casino Hotel in Shawnee, Oklahoma
How To Watch: UFC Fight Pass

Fight Card

  • Pierangela Rodriguez Giunta (5-0) vs.  Svetlana Gotsyk (13-4) @ 115 lbs.Strawweight Championship
  • Jake Childers (8-1) vs.  Canaan Kawaihae (5-1) @ 145 lbs.
  • Tabatha Ricci (4-0) vs.  Shawna Ormsby (2-3) @ 115 lbs.
  • Bruce Souto (13-3) vs.  Cristhian Torres (15-11) @ 205 lbs.
  • Renato Valente (7-3) vs.  Mark Martin (5-1) @ 170 lbs.
  • Zac Pauga (2-0) vs.  Logan Nail (2-1) @ 205 lbs.
  • Josh Islas (1-0) vs.  Braden Pagaoa (0-0) @ 125 lbs.
  • Jean-Paul Bosnoyan (2-1) vs.  Richard Santos (1-1) @ 170 lbs.

UFC 261

When: Saturday, April 24th @ 6 pm ET
Where: VyStar Veterans Memorial Arena in Jakcsonville, Florida
How To Watch: Prelims: ESPN / Main Card: Pay Per View

Fight Card

  • Kamaru Usman (18-1) vs.  Jorge Masvidal (35-14) @ 170 lbs.Welterweight Championship Fight
  • Weili Zhang (21-1) vs.  Rose Namajunas (9-4) @ 115 lbs.Women’s Strawweight Championship Fight
  • Valentina Shevchenko (20-3) vs.  Jéssica Andrade (21-8) @ 125 lbs.Women’s Flyweight Championship Fight
  • Chris Weidman (15-5) vs.  Uriah Hall (16-9) @ 185 lbs.
  • Anthony Smith (34-16) vs.  Jimmy Crute (12-1) @ 205 lbs.
  • Randy Brown (12-4) vs.  Alex Oliveira (22-9-1) @ 170 lbs.
  • Dwight Grant (10-3) vs.  Stefan Sekulić (12-3) @ 170 lbs.
  • Brendan Allen (15-4) vs.  Karl Roberson (9-3) @ 185 lbs.
  • Tristan Connelly (14-6) vs.  Pat Sabatini (13-3) @ 145 lbs.
  • Danaa Batgerel (8-2) vs.  Kevin Natividad (9-2) @ 135 lbs.
  • Zhu Rong (17-3) vs.  Rodrigo Vargas (11-4) @ 155 lbs.
  • Jeff Molina (8-2) vs.  Qileng Aori (18-6) @ 125 lbs.
  • Ariane Carnelossi (12-2) vs.  Na Liang (15-4) @ 115 lbs.

Regional MMA Schedule

  • AFT 28 – Friday, April 23rd @ 5pm ET
  • KSW 60 – Saturday, April 24th @ 10am ET
  • RCC – Saturday, April 24th @ 10am ET
  • SFFN 2 – Saturday, April 24th @ 12am ET
  • Alpha Green Championship – Saturday, April 24th @ 12pm ET
  • GMC Fight Night – Saturday, April 24th @ 2pm ET
  • Terral Fight 9 – Saturday, April 24th @ 4pm ET
  • Sombra Fight Champions 20 – Saturday, April 24th @ 5pm ET
  • Amazon FC 17 – Saturday, April 24th @ 5pm ET
  • AFC 3 – Saturday, April 24th @ 6pm ET
  • CAM 2 – Saturday, April 24th @ 6pm ET
  • HR MMA 120 – Saturday, April 24th @ 7pm ET
  • North Iowa Fights – Saturday, April 24th @ 8pm ET
  • Grachan 47 x Brave Fight 23 – Saturday, April 2th @ 11pm ET – Pay Per View
  • Wardog Cage Fight 29 – Saturday, April 24th @ 11:30pm ET
  • HEAT 48 – Sunday, April 25th @ 1am ET
  • Wardog Cage Fight 30 – Sunday, April 25th @ 3:30am ET
  • GFC Serbia 7 – Sunday, April 25th @ 3pm ET
  • RUF MMA 40 – Sunday, April 25th @ 8pm ET

Follow me on Twitter at @JFoMMATalk for all my latest work and Weekly MMA Schedule. Also, give us a follow on our social media at @OTHeroicsMMA to stay in tune with our content! Please visit our web page for the most important daily MMA news and Weekly MMA Schedule!

Featured Image Credits to Embed from Getty Images

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here